CJT6056RJJ
CJT6056RJJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number CJT6056RJJ
LIXINC Part # CJT6056RJJ
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES CHAS MNT 56 OHM 5% 60W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CJT6056RJJ PCB Footprint and Symbol
CJT6056RJJ Specifications
Part Number:CJT6056RJJ
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Lead Style :Wire Leads
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-
Package / Case :Rectangular Case
Power (Watts) :60W
Product Status :Active
Resistance :56 Ohms
Temperature Coefficient :±440ppm/°C
Tolerance :±5%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700