NHSC10020RF
NHSC10020RF
Enlarge
For Reference Only
Part Number NHSC10020RF
LIXINC Part # NHSC10020RF
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES CHAS MNT 20 OHM 1% 100W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NHSC10020RF PCB Footprint and Symbol
NHSC10020RF Specifications
Part Number:NHSC10020RF
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :Non-Inductive
Lead Style :Solder Lugs
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-55°C ~ 200°C
Package / Case :Axial, Box
Power (Watts) :100W
Product Status :Obsolete
Resistance :20 Ohms
Temperature Coefficient :±50ppm/°C
Tolerance :±1%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700