TJT2501R0J
TJT2501R0J
Enlarge
For Reference Only
Part Number TJT2501R0J
LIXINC Part # TJT2501R0J
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES CHAS MNT 1 OHM 5% 250W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TJT2501R0J PCB Footprint and Symbol
TJT2501R0J Specifications
Part Number:TJT2501R0J
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Lead Style :Wire Leads
Mounting Feature :Screw Holes
Operating Temperature :-25°C ~ 250°C
Package / Case :Rectangular Case
Power (Watts) :250W
Product Status :Active
Resistance :1 Ohms
Temperature Coefficient :±260ppm/°C
Tolerance :±5%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700