H416K5BYA
H416K5BYA
Enlarge
For Reference Only
Part Number H416K5BYA
LIXINC Part # H416K5BYA
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 16.5K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models H416K5BYA PCB Footprint and Symbol
H416K5BYA Specifications
Part Number:H416K5BYA
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Resistance :16.5 kOhms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±15ppm/°C
Tolerance :±0.1%