CCR26R8KT
CCR26R8KT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CCR26R8KT
LIXINC Part # CCR26R8KT
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 6.8 OHM 10% 2W AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CCR26R8KT PCB Footprint and Symbol
CCR26R8KT Specifications
Part Number:CCR26R8KT
Brand:Texas Instruments
Composition :Ceramic
Failure Rate :-
Features :Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-40°C ~ 200°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :2W
Product Status :Active
Resistance :6.8 Ohms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±1300ppm/°C
Tolerance :±10%