C142R2JL
C142R2JL
Enlarge
For Reference Only
Part Number C142R2JL
LIXINC Part # C142R2JL
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 2.2 OHM 5% 14W AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C142R2JL PCB Footprint and Symbol
C142R2JL Specifications
Part Number:C142R2JL
Brand:Texas Instruments
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 200°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :14W
Product Status :Active
Resistance :2.2 Ohms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±90ppm/°C
Tolerance :±5%