MPC52502J
MPC52502J
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPC52502J
LIXINC Part # MPC52502J
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 5K OHM 5% 5W RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPC52502J PCB Footprint and Symbol
MPC52502J Specifications
Part Number:MPC52502J
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Flame Proof, Non-Inductive, Safety
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :Radial
Power (Watts) :5W
Product Status :Active
Resistance :5 kOhms
Supplier Device Package :-
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±5%