UPW50B500RV
UPW50B500RV
Enlarge
For Reference Only
Part Number UPW50B500RV
LIXINC Part # UPW50B500RV
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 500 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPW50B500RV PCB Footprint and Symbol
UPW50B500RV Specifications
Part Number:UPW50B500RV
Brand:Texas Instruments
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 145°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Resistance :500 Ohms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±5ppm/°C
Tolerance :±0.1%