ROX1SF10K
ROX1SF10K
Enlarge
For Reference Only
Part Number ROX1SF10K
LIXINC Part # ROX1SF10K
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES 10K OHM 1% 1W AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ROX1SF10K PCB Footprint and Symbol
ROX1SF10K Specifications
Part Number:ROX1SF10K
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Oxide Film
Failure Rate :-
Features :Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :1W
Product Status :Obsolete
Resistance :10 kOhms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±350ppm/°C
Tolerance :±1%