IMB18-12NPOVU2K
IMB18-12NPOVU2K
Enlarge
For Reference Only
Part Number IMB18-12NPOVU2K
LIXINC Part # IMB18-12NPOVU2K
Manufacturer SICK
Category
Description SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IMB18-12NPOVU2K PCB Footprint and Symbol
IMB18-12NPOVU2K Specifications
Part Number:IMB18-12NPOVU2K
Brand:Texas Instruments
Indicator :No Indicator
Ingress Protection :IP68, IP69K
Material - Body :Plastic
Operating Temperature :-40°C ~ 100°C (TA)
Output Type :PNP-NC, 3-Wire
Package / Case :Cylinder, Threaded - M18
Product Status :Active
Response Frequency :1kHz
Sensor Type :Inductive
Shielding :Shielded
Termination Style :Cable Leads
Voltage - Supply :10V ~ 30V
The Products You May Be Interested In
GX-H6B GX-H6B SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD 7430