SMC5.7104J50J35TR12
SMC5.7104J50J35TR12
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMC5.7104J50J35TR12
LIXINC Part # SMC5.7104J50J35TR12
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 2220
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMC5.7104J50J35TR12 PCB Footprint and Symbol
SMC5.7104J50J35TR12 Specifications
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :0.1 µF
Dielectric Material :Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Features :High Temperature
Lead Spacing :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2220 (5750 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Termination :Solder Pads
Tolerance :±5%
Voltage Rating - AC :30V
Voltage Rating - DC :50V