T520D107M010ATE055
T520D107M010ATE055
Enlarge
For Reference Only
Part Number T520D107M010ATE055
LIXINC Part # T520D107M010ATE055
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T520D107M010ATE055 PCB Footprint and Symbol
T520D107M010ATE055 Specifications
Part Number:T520D107M010ATE055
Brand:Texas Instruments
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :55mOhm @ 100kHz
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :D
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :10 V