T523H108M010APE070
T523H108M010APE070
Enlarge
For Reference Only
Part Number T523H108M010APE070
LIXINC Part # T523H108M010APE070
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT POLY 1000UF 10V 2924
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T523H108M010APE070 PCB Footprint and Symbol
T523H108M010APE070 Specifications
Part Number:T523H108M010APE070
Brand:Texas Instruments
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :70mOhm @ 100kHz
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :H
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Package / Case :2924 (7360 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :10 V