T491X106K050ZTZL11
T491X106K050ZTZL11
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491X106K050ZTZL11
LIXINC Part # T491X106K050ZTZL11
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491X106K050ZTZL11 PCB Footprint and Symbol
T491X106K050ZTZL11 Specifications
Part Number:T491X106K050ZTZL11
Brand:Texas Instruments
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :700mOhm
Failure Rate :-
Features :General Purpose
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :X
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Tolerance :±10%
Type :Molded
Voltage - Rated :50 V