T491V686M016ZTPV10
T491V686M016ZTPV10
Enlarge
For Reference Only
Part Number T491V686M016ZTPV10
LIXINC Part # T491V686M016ZTPV10
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T491V686M016ZTPV10 PCB Footprint and Symbol
T491V686M016ZTPV10 Specifications
Part Number:T491V686M016ZTPV10
Brand:Texas Instruments
Capacitance :68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :700mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :V
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Tolerance :±20%
Type :Molded
Voltage - Rated :16 V