PTGL07AS2R7K2B51B0
PTGL07AS2R7K2B51B0
Enlarge
For Reference Only
Part Number PTGL07AS2R7K2B51B0
LIXINC Part # PTGL07AS2R7K2B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Category
Description PTC RESET FUSE 30V 425MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTGL07AS2R7K2B51B0 PCB Footprint and Symbol
PTGL07AS2R7K2B51B0 Specifications
Part Number:PTGL07AS2R7K2B51B0
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :425 mA
Current - Max :4.5 A
Current - Trip (It) :565 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-30°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :2.7 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :-
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :-
Thickness (Max) :-
Time to Trip :-
Type :Ceramic
Voltage - Max :30V