PTGL05AR181M7P52B0
PTGL05AR181M7P52B0
Enlarge
For Reference Only
Part Number PTGL05AR181M7P52B0
LIXINC Part # PTGL05AR181M7P52B0
Manufacturer Murata Electronics
Category
Description PTC RESET FUSE 125V 38MA RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTGL05AR181M7P52B0 PCB Footprint and Symbol
PTGL05AR181M7P52B0 Specifications
Part Number:PTGL05AR181M7P52B0
Brand:Texas Instruments
Current - Hold (Ih) (Max) :38 mA
Current - Max :300 mA
Current - Trip (It) :64 mA
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-10°C ~ 60°C
Package / Case :Radial, Disc
Product Status :Obsolete
Ratings :-
Resistance - 25°C (Typ) :180 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :-
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :-
Thickness (Max) :-
Time to Trip :-
Type :Ceramic
Voltage - Max :125V