M5KP51CA
M5KP51CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number M5KP51CA
LIXINC Part # M5KP51CA
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AR
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models M5KP51CA PCB Footprint and Symbol
M5KP51CA Specifications
Part Number:M5KP51CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :61A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-204AR
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :82.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :51V