MXLPLAD7.5KP15CA
MXLPLAD7.5KP15CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number MXLPLAD7.5KP15CA
LIXINC Part # MXLPLAD7.5KP15CA
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MXLPLAD7.5KP15CA PCB Footprint and Symbol
MXLPLAD7.5KP15CA Specifications
Part Number:MXLPLAD7.5KP15CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :307A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :7500W (7.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Mini-PLAD
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :24.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :15V