MXPLAD7.5KP33A
MXPLAD7.5KP33A
Enlarge
For Reference Only
Part Number MXPLAD7.5KP33A
LIXINC Part # MXPLAD7.5KP33A
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description TVS DIODE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MXPLAD7.5KP33A PCB Footprint and Symbol
MXPLAD7.5KP33A Specifications
Part Number:MXPLAD7.5KP33A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :141A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :7500W (7.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Mini-PLAD
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :33V