SMAJ40A/TR7
SMAJ40A/TR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ40A/TR7
LIXINC Part # SMAJ40A/TR7
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMAJ DO214AC, UNIDIRECTIONAL 40V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ40A/TR7 PCB Footprint and Symbol
SMAJ40A/TR7 Specifications
Part Number:SMAJ40A/TR7
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :6.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AC (SMA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :40V