SMBJ110A/TR7
SMBJ110A/TR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ110A/TR7
LIXINC Part # SMBJ110A/TR7
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMBJ DO214AA, UNIDIRECTIONAL 110
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ110A/TR7 PCB Footprint and Symbol
SMBJ110A/TR7 Specifications
Part Number:SMBJ110A/TR7
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :3.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AA (SMB)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :177V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :110V