SMAJ17CA/TR7
SMAJ17CA/TR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ17CA/TR7
LIXINC Part # SMAJ17CA/TR7
Manufacturer YAGEO
Category
Description SMAJ DO214AC, BIDIRECTIONAL 17V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ17CA/TR7 PCB Footprint and Symbol
SMAJ17CA/TR7 Specifications
Part Number:SMAJ17CA/TR7
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :14.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AC (SMA)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :17V