1.5SMC130CA R6
1.5SMC130CA R6
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5SMC130CA R6
LIXINC Part # 1.5SMC130CA R6
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5SMC130CA R6 PCB Footprint and Symbol
1.5SMC130CA R6 Specifications
Part Number:1.5SMC130CA R6
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8.7A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :179V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :111V