SMCJ110C R6
SMCJ110C R6
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ110C R6
LIXINC Part # SMCJ110C R6
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Category
Description TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ110C R6 PCB Footprint and Symbol
SMCJ110C R6 Specifications
Part Number:SMCJ110C R6
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :196V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :110V