TVB170MSB-L
TVB170MSB-L
Enlarge
For Reference Only
Part Number TVB170MSB-L
LIXINC Part # TVB170MSB-L
Manufacturer Littelfuse
Category
Description THYRISTOR 170V 250A DO214AA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TVB170MSB-L PCB Footprint and Symbol
TVB170MSB-L Specifications
Part Number:TVB170MSB-L
Brand:Texas Instruments
Capacitance :25pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :80 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :250 A
Mounting Type :Surface Mount
Number of Elements :1
Package / Case :DO-214AA, SMB
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :220V
Voltage - Off State :170V
Voltage - On State :4 V