S23F1C-P16MM00-8501
S23F1C-P16MM00-8501
Enlarge
For Reference Only
Part Number S23F1C-P16MM00-8501
LIXINC Part # S23F1C-P16MM00-8501
Manufacturer ODU
Category
Description ODU MINI-SNAP PLUG,SZ3,SERF,16P,
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S23F1C-P16MM00-8501 PCB Footprint and Symbol
S23F1C-P16MM00-8501 Specifications
Brand:Texas Instruments
Color :Silver
Connector Type :Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :Gold
Current Rating (Amps) :6A, 21A
Fastening Type :Push-Pull
Features :Backshell
Ingress Protection :IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :UL94 V-0
Mounting Feature :-
Mounting Type :Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :16
Operating Temperature :-40°C ~ 120°C
Orientation :1
Primary Material :Metal
Product Status :Active
Shell Finish :Chrome over Nickel
Shell Material :Brass
Shell Size - Insert :3
Shell Size, MIL :-
Shielding :Unshielded
Termination :Solder Cup
Voltage Rating :300V, 500V
The Products You May Be Interested In
SDS-50J SDS-50J CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER 2980
More on Order
KPJX-3S KPJX-3S CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER 6650
More on Order
KMDGX-6S-BS KMDGX-6S-BS CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 2310
MD-60S MD-60S CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 4580
KMDTX-HT-6S-BSC KMDTX-HT-6S-BSC CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 1010
MD-40SM MD-40SM CONN RCPT FMALE MINI DIN 4P SLDR 4320
KPJX-3S-S KPJX-3S-S CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER 3570
MD-60SM MD-60SM CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 3890
KPJX-4S KPJX-4S CONN JACK FMALE 4POS TIN SOLDER 7740
SDS-80J SDS-80J CONN RCPT FMALE DIN 8POS SOLDER 5040
SD-80BV SD-80BV CONN RCPT FMALE DIN 8POS SOLDER 7990
KMDGX-8S-BS KMDGX-8S-BS CONN RCPT FMALE MINI DIN 8P SLDR 2850
MD-60SV MD-60SV CONN RCPT FMALE MINI DIN 6P SLDR 3260
MD-30 MD-30 CONN PLUG MALE MINI DIN 3P SLDR 6780
KPJX-4S-S KPJX-4S-S CONN JACK FMALE 4POS TIN SOLDER 2120