TRS12N65FB,S1Q
TRS12N65FB,S1Q
Enlarge
For Reference Only
Part Number TRS12N65FB,S1Q
LIXINC Part # TRS12N65FB,S1Q
Manufacturer Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Category
Description SIC SBD TO-247 V=650 IF=12A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TRS12N65FB,S1Q PCB Footprint and Symbol
TRS12N65FB,S1Q Specifications
Part Number:TRS12N65FB,S1Q
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :6A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :30 µA @ 650 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature - Junction :175°C
Package / Case :TO-247-3
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :0 ns
Speed :No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :TO-247
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.6 V @ 6 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890