MBRF20100CTH
MBRF20100CTH
Enlarge
For Reference Only
Part Number MBRF20100CTH
LIXINC Part # MBRF20100CTH
Manufacturer onsemi
Category
Description DIODE SCHOTTKY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MBRF20100CTH PCB Footprint and Symbol
MBRF20100CTH Specifications
Part Number:MBRF20100CTH
Brand:Texas Instruments
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :150 µA @ 100 V
Diode Configuration :1 Pair Common Cathode
Diode Type :Schottky
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature - Junction :-65°C ~ 175°C
Package / Case :TO-220-3 Full Pack
Product Status :Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :-
Speed :Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :TO-220-3 FULLPACK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :850 mV @ 10 A
The Products You May Be Interested In
BAV70,235 BAV70,235 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 5800
More on Order
BAV70,215 BAV70,215 DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 7890