G4S06515CT
G4S06515CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number G4S06515CT
LIXINC Part # G4S06515CT
Manufacturer Global Power Technology Co. Ltd
Category
Description SIC SCHOTTKY DIODE 650V 15A 2-PI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G4S06515CT PCB Footprint and Symbol
G4S06515CT Specifications
Part Number:G4S06515CT
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :645pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :35.8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :50 µA @ 650 V
Diode Type :Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 175°C
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :0 ns
Speed :No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.7 V @ 15 A