G5S06508CT
G5S06508CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number G5S06508CT
LIXINC Part # G5S06508CT
Manufacturer Global Power Technology Co. Ltd
Category
Description SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 2-PIN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G5S06508CT PCB Footprint and Symbol
G5S06508CT Specifications
Part Number:G5S06508CT
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :550pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :31A
Current - Reverse Leakage @ Vr :50 µA @ 650 V
Diode Type :Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 175°C
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :0 ns
Speed :No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.5 V @ 8 A