G5S06506AT
G5S06506AT
Enlarge
For Reference Only
Part Number G5S06506AT
LIXINC Part # G5S06506AT
Manufacturer Global Power Technology Co. Ltd
Category
Description SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 2-PIN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G5S06506AT PCB Footprint and Symbol
G5S06506AT Specifications
Part Number:G5S06506AT
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Vr, F :395pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :24.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :50 µA @ 650 V
Diode Type :Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature - Junction :-55°C ~ 175°C
Package / Case :TO-220-2
Product Status :Active
Reverse Recovery Time (trr) :0 ns
Speed :No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :1.5 V @ 6 A