BZT52C30
BZT52C30
Enlarge
For Reference Only
Part Number BZT52C30
LIXINC Part # BZT52C30
Manufacturer YANGJIE
Category
Description SOD-123 30V 0.5W Diodes Zener
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BZT52C30 PCB Footprint and Symbol
BZT52C30 Specifications
Part Number:BZT52C30
Brand:Texas Instruments
Current - Reverse Leakage @ Vr :100 nA @ 21 V
Impedance (Max) (Zzt) :80 Ohms
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOD-123
Power - Max :500 mW
Product Status :Active
Supplier Device Package :SOD-123
Tolerance :±6.67%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :30 V