BT151-650L,127
BT151-650L,127
Enlarge
For Reference Only
Part Number BT151-650L,127
LIXINC Part # BT151-650L,127
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description NOW WEEN - BT151-650L - SILICON
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BT151-650L,127 PCB Footprint and Symbol
BT151-650L,127 Specifications
Part Number:BT151-650L,127
Brand:Texas Instruments
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :120A, 132A
Current - Off State (Max) :500 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) :7.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :12 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Active
SCR Type :Standard Recovery
Supplier Device Package :TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :650 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :1.75 V