BCR10CM-12LA#B00
BCR10CM-12LA#B00
Enlarge
For Reference Only
Part Number BCR10CM-12LA#B00
LIXINC Part # BCR10CM-12LA#B00
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description TRIAC, 600V , 10A
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BCR10CM-12LA#B00 PCB Footprint and Symbol
BCR10CM-12LA#B00 Specifications
Part Number:BCR10CM-12LA#B00
Brand:Texas Instruments
Configuration :Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :30 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :100A @ 60Hz
Current - On State (It (RMS)) (Max) :10 A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-
Package / Case :TO-220-3
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :TO-220-3
Triac Type :Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :1.5 V
Voltage - Off State :600 V