PBLS1503V,115
PBLS1503V,115
Enlarge
For Reference Only
Part Number PBLS1503V,115
LIXINC Part # PBLS1503V,115
Manufacturer Philips
Category
Description 0.1A 50V 2-ELEMENT NPN AND PNP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PBLS1503V,115 PCB Footprint and Symbol
PBLS1503V,115 Specifications
Part Number:PBLS1503V,115
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :100mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) :1µA, 100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :30 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA. 2V
Frequency - Transition :280MHz
Mounting Type :Surface Mount
Package / Case :SOT-563, SOT-666
Power - Max :300mW
Product Status :Active
Resistor - Base (R1) :10kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) :10kOhms
Supplier Device Package :SOT-666
Transistor Type :1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :50V, 15V