DMA261000R
DMA261000R
Enlarge
For Reference Only
Part Number DMA261000R
LIXINC Part # DMA261000R
Manufacturer Panasonic
Category
Description TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DMA261000R PCB Footprint and Symbol
DMA261000R Specifications
Part Number:DMA261000R
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :100mA
Current - Collector Cutoff (Max) :500nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :160 @ 5mA, 10V
Frequency - Transition :-
Mounting Type :Surface Mount
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Power - Max :300mW
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Resistor - Base (R1) :47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) :-
Supplier Device Package :Mini5-G3-B
Transistor Type :2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :250mV @ 500µA, 10mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :50V