JANKCCL2N5153
JANKCCL2N5153
Enlarge
For Reference Only
Part Number JANKCCL2N5153
LIXINC Part # JANKCCL2N5153
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description RH POWER BJT
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JANKCCL2N5153 PCB Footprint and Symbol
JANKCCL2N5153 Specifications
Part Number:JANKCCL2N5153
Brand:Texas Instruments
Current - Collector (Ic) (Max) :2 A
Current - Collector Cutoff (Max) :50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :70 @ 2.5A, 5V
Frequency - Transition :-
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-65°C ~ 200°C (TJ)
Package / Case :TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Power - Max :1 W
Product Status :Active
Supplier Device Package :TO-39 (TO-205AD)
Transistor Type :PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :1.5V @ 500mA, 5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :80 V
The Products You May Be Interested In
BC846B,235 BC846B,235 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 2880
More on Order
BC846B,215 BC846B,215 TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB 6490