A765EG157M1CLA
A765EG157M1CLA
Enlarge
For Reference Only
Part Number A765EG157M1CLA
LIXINC Part # A765EG157M1CLA
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A765EG157M1CLA PCB Footprint and Symbol
A765EG157M1CLA Specifications
Part Number:A765EG157M1CLA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.53 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :126.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V