A700D127M004ATE018
A700D127M004ATE018
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700D127M004ATE018
LIXINC Part # A700D127M004ATE018
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700D127M004ATE018 PCB Footprint and Symbol
A700D127M004ATE018 Specifications
Part Number:A700D127M004ATE018
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Features :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :2917 (7343 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V