A765KN128M0GLAE012
A765KN128M0GLAE012
Enlarge
For Reference Only
Part Number A765KN128M0GLAE012
LIXINC Part # A765KN128M0GLAE012
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A765KN128M0GLAE012 PCB Footprint and Symbol
A765KN128M0GLAE012 Specifications
Part Number:A765KN128M0GLAE012
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :175 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :4 V