A750MW567M1VAAE018
A750MW567M1VAAE018
Enlarge
For Reference Only
Part Number A750MW567M1VAAE018
LIXINC Part # A750MW567M1VAAE018
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 35V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A750MW567M1VAAE018 PCB Footprint and Symbol
A750MW567M1VAAE018 Specifications
Part Number:A750MW567M1VAAE018
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.69 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :234.5 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :35 V