A759MS227M1EAAE022
A759MS227M1EAAE022
Enlarge
For Reference Only
Part Number A759MS227M1EAAE022
LIXINC Part # A759MS227M1EAAE022
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V TH
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A759MS227M1EAAE022 PCB Footprint and Symbol
A759MS227M1EAAE022 Specifications
Part Number:A759MS227M1EAAE022
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :22mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.633 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :181.65 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :25 V