A766KE227M0JLAE022
A766KE227M0JLAE022
Enlarge
For Reference Only
Part Number A766KE227M0JLAE022
LIXINC Part # A766KE227M0JLAE022
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A766KE227M0JLAE022 PCB Footprint and Symbol
A766KE227M0JLAE022 Specifications
Part Number:A766KE227M0JLAE022
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :22mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.22 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :161 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V