A765KN827M0ELAE012
A765KN827M0ELAE012
Enlarge
For Reference Only
Part Number A765KN827M0ELAE012
LIXINC Part # A765KN827M0ELAE012
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A765KN827M0ELAE012 PCB Footprint and Symbol
A765KN827M0ELAE012 Specifications
Part Number:A765KN827M0ELAE012
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.88 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :244 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :2.5 V