A700D476M12RATE025
A700D476M12RATE025
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700D476M12RATE025
LIXINC Part # A700D476M12RATE025
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 12.5V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700D476M12RATE025 PCB Footprint and Symbol
A700D476M12RATE025 Specifications
Part Number:A700D476M12RATE025
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :25mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :12.5 V