A758EK107M1CAAE018
A758EK107M1CAAE018
Enlarge
For Reference Only
Part Number A758EK107M1CAAE018
LIXINC Part # A758EK107M1CAAE018
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A758EK107M1CAAE018 PCB Footprint and Symbol
A758EK107M1CAAE018 Specifications
Part Number:A758EK107M1CAAE018
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :18mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V