A700X107M008ATE012
A700X107M008ATE012
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700X107M008ATE012
LIXINC Part # A700X107M008ATE012
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 8V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700X107M008ATE012 PCB Footprint and Symbol
A700X107M008ATE012 Specifications
Part Number:A700X107M008ATE012
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :12mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :8 V