A700X227M006ATE007
A700X227M006ATE007
Enlarge
For Reference Only
Part Number A700X227M006ATE007
LIXINC Part # A700X227M006ATE007
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A700X227M006ATE007 PCB Footprint and Symbol
A700X227M006ATE007 Specifications
Part Number:A700X227M006ATE007
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7mOhm
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :6.3 V