A750MS827M1CAAE013
A750MS827M1CAAE013
Enlarge
For Reference Only
Part Number A750MS827M1CAAE013
LIXINC Part # A750MS827M1CAAE013
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A750MS827M1CAAE013 PCB Footprint and Symbol
A750MS827M1CAAE013 Specifications
Part Number:A750MS827M1CAAE013
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :13mOhm
Features :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :4.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :240 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Type :Polymer
Voltage - Rated :16 V